CROSSSQUARE
Aneb jak vypadá příkladná spolupráce zákazníka a nástěnného hodináře v případě zhotovení časomíry na míru.
Na začátku bylo toto zátiší s chybějícími hodinami nad jídelním stolem.
Požadavek na hodiny byl jednoduše specifikován. Měly by "vhodně" zaplnit prázdnou stěnu v souladu s interiérem. Neměly by příliš "vystupovat" ze zdi a po stranách by měly být kryté.
Hodinář a zákazníci si domlouvají schůzku
Schůzka probíha v dílně hodináře. Hodinář a zákazníci hledají společně vhodný tvar a provední.

Na základě závěrů schůzky vytváří hodinář několik grafických návrhů.

Pak posílá e-mail

Dobrý den

Posílám první návrhy. Jenom mi řekněte, jestli to směřuje k tomu co by se Vám líbilo.
Zákazníci odepisují

Dobrý den,

Pospíšil jste si! Takovou rychlost jsme nečekali :). Nejvíc se nám líbí návrh 4.pdf jen s malou úpravou - bylo by možné do něj použít ciferník z 3.pdf? Rozměr obrázku na zdi je 50x70cm a jsou tam tři - to nevím, zda je z fotky vidět.
Na tahu je opět zhotovitel

Dobré ráno

Ono je asi nejlepší takové věci dělat hned po tom co se domlouvají. I když to málokdy člověk dokáže :) Mě se to včera náhodou povedlo...
Posílám tedy možné finální řešení.
Ještě bych se ale asi ozval pro upřesnění rozměrů. Budu je odhadovat z poměrů stěny ( 250 cm na délku a 260 cm na výšku )
Zákazníci

Dobrý den,

Provedení hodin berte za odsouhlasené. Večer ještě pro jistotu přeměříme poměry stěn a pošleme přesné rozměry.
Hodinář

Díky, mám radost, že jsme se dohodli. Pokud se Vám podaří určit délku hodin ( ten dlouhý obdélník ), bude to pro mě vítaný údaj :)
Zákazníci

Dobrý večer,

tak jsme změřili stěnu a její délka je 257cm. Rozměry hodin by mohly být : celková délka 150cm, rozměr čtvercových hodin 50x50cm (nebo 45x45 nevíme, svěříme se do rukou odborníka).
Hodinář

Dobrý den

"hodil" jsem to do počítače a vypadly mi tyto rozměry. Začnu na tom brzo pracovat a ozvu se kdybych potřeboval konzultaci.
Výroba hodin začíná rozvahou - jaká bude nosná konstrukce hodin? Zvítězí lehká, flexibilní, pevná a pracná kombinace hliníkových profilů spojených závitovými tyčemi.
(nahoře) Nejdříve se vytvoří jakýsi rošt, na něj jsou pak připevněny mechanicky pomocí šroubů ploché plastové a lepenkové segmenty - ve dvou vrstvách. Vznikne základní konstrukce na kterou je nalepena pohledová část hodin. V tomto případě vysokogramážní papír černé barvy, který už bude tvořit líc hodin. Je to papír o tloušťce téměř 3 mm, který se díky tuhému podkladu na který je nalepen nebude nijak kroutit ani deformovat.
Ten malý černý čtvereček uprostřed je hodinový strojek se zesíleným momentem. To kvůli větší délce ruček na ciferníku.

Výroba je pracnější než se zdálo. Vzhledem k velikosti hodin je nutné sestavovat a obíhat celek na zemi. Podlaháři a pokladači asi budou rozumět co znamená permanentní vstávání a klekání... (viz. dole)
Následuje výroba designových segmentů. Hliníkové trubky jsou řezány a ohýbány. Do jednotlivých prvků jsou pak vyvrtány díry, vyřezány závity a vloženy krátké závitové tyčky - ty budou sloužit k upevnění těchto částí na hodiny. Je to mnohem pracnější než lepení, ale mnohem čistší a navíc se dají prvky případně z hodin sundat a repasovat. Díky tomuto uchycení je možné prvky i mírně odsadit od povrchu a tím vytvořit plastičtější vzhled.
A tady už je výsledek odpočívající na pracovním stole.
Hodinář píše zákazníkům, že hodiny jsou připraveny k vyzvednutí.


Zákazníci jsou spokojeni. Hodiny převezmou, zaplatí a slíbí hodináři poslat fotografii hodin již v reálu umístěných nad jídelním stolem.

Slib dodrží a na spodním obrázku se můžete podívat na finále celé akce.
Toto je skutečný příběh, který se stal l.p. 2010

Nechcete si taky nechat udělat hodiny na míru ?
>>> zpět do fotogalerie >>>