3,2,1, CVAK !
Je jasné, že je znáte. V různých podobách. Na nádraží, na poliklinice, ve fabrice a bůhví kde ještě. Časomíry PRAGOTRON.
Jsou mezi námi tací (mě nevyjímaje) kteří na ně nedají dopustit. A klidně by si je pověsili i doma. Jenže to má háček. Strojek vzadu není na baterii. Není divu. V originále jsou totiž hodiny řízeny centrálně (jsou to takzvané hodiny "podružné") a vedou k nim dráty z hlavních hodin, které pak dávají strojku impuls aby se každou minutu pootočil. A pak to cvakne... Znáte to z čekárny, že jo ?!
V následujícím návodu bych rád přiblížil přestavbu hodin na quartzový strojek (a tím z nich udělal tzv. hodiny "autonomní"). Neříkám, že je to jediné možné řešení, neříkám ani, že je nutně nejlepší, říkám ale, že je plně funkční. Pak už vám stačí tužkovka a jede se.

Existuje několik hodin tohoto typu (nevím přesně kolik). Tento návod se věnuje hodinám "bakelitkám" s průměrem cca 31 cm. Ne že by základní pravidla pro výměnu strojku nebylo možné použít na podobné hodiny, ale...

Nejdůležitější faktory pro úspěšnou rekonstrukci jsou dva: tloušťka ciferníku v místě uchycení strojku a výška ručiště. Tloušťka ciferníku - to je asi jasný pojem. Výška ručiště je prostor, který máme k dispozici od ciferníku po sklo. V tomto prostoru musí mít totiž ručky dostatek místa. Proto jsou v návodu uvedeny přesné rozměry komponentů se kterými by vám na konci měly hodiny fungovat a ručky by neměly nikde "drhnout".

Mate-li plechové hodiny pragotron - ty čtvercové, použijete právě kvůli tloušťce ciferníku součástku jiného rozměru (v návodu na to budete upozorněni).

Přeji vám úspěch a pevnou ruku.
Nejdřív soupis "materiálu", který na níže uvedenou přestavbu budete potřebovat.
Komponenty můžete objednat na www.hodinarska.cz (jsou uvedena i objednací čísla)
hodiny "továrního typu" (ty si musíte někde obstarat sami... :)

1 strojek Quartz ,zde U.T.S., délka ručiště 16 mm (objednací číslo Q 800.055)

1 matici strojku délka 7mm pro kulaté bakelitky (objednací číslo 4348) nebo délka 5 mm pro plechové hodiny čtvercové (objednací číslo 0041)

1 gumovou podložku tl. 2 mm (objednací číslo 1788)

1 matici minutové ručičky (objednací číslo 2499)

1 pár ručiček, které jsou kompatibilní s výše uvedeným strojkem ,lepší jsou plechové (např. 0002/A-64)


dále pak epoxy(d) nebo šroubky a matice malého průměru, lepidlo na závity, nářadí, nástroje atd....
Pěkné hodiny ...

ale...

hodiny jsou vzhůru nohama (spíš rukama)

logo Pragotronu má být samozřejmě dole pod osou strojku :)
Nejdřív pochopitelně musíme hodiny rozebrat. Pokud se vám nepodaří hodiny úspěšně rozebrat ... tak ... tak mi je třeba pošlete ;) Pokud máte sklo dole a jste u ručiček, pokračujte níže.
Minutovku sundáte povolením červíku (viz foto). Ze strany povolíte, nahoru vytáhnete.
Hodinovou ručičku prostě tahem vytáhněte nahoru. Mělo by to jít.
Abychom mohli později ručičky na strojek nasadit, musí být pochopitelně způsob jejich uchycení kompatibilní se strojkem, který použijeme. Já používám osvědčené stroje U.T.S.
Detail ručiště strojku.
Ručky nejdřív musíme zbavit starého osazení. Dobrý způsob jak tak učinit je pomocí záhlubníku. Ono je totiž to osazení na té ručce nalisováno a když zhora otvor v ručičce trochu odvrtáme (záhlubník ideální, vrták možný), jde potom osazení odejmout.
Při odvrtávání je dobré si osazení zdola podržet (zde jsem například využil závitu M 2,5 po červíku a dal tam šroub, který držím kleštěmi proti pootočení). Může se totiž stát (a nejspíš se to stane:), že když budete jen vrtat a zdola nedržet, osazení se začne protáčet a nic neodvrtáte...
Jak odvrtáváte, zkoušejte občas osazení zlehka vylomit. Na obrázku již odlomeno.
Nyní se vám bude hodit pár ručiček - které jdou nasadit na ten strojek jež chcete použít ! :)))
Upravte jejich délku tak aby na každé straně bylo tak 1-2 cm.
Nyní upevněte tyto části ručiček zespoda na původní ručky. Můžete to udělat dvojím způsobem. Buď je přilepíte (třeba epoxydem) nebo je připevníte mechanicky. Upevněte je tak, aby otvory byly pokud možno střed na střed. Ale to je asi jasný, že jo ?
Já raděj používám pevné mechanické spoje. Je to možné díky tak geniálním věcem jako je matice a závit. A díky firmám, které šroubovinu již od závitů M1 dodávají (například firma MP Jet www.mpjet.cz - bůh jim žehnej, kde bych bez nich byl...).

Ale i ty lepený spoje jsou v pohodě ;)
Zde na obrázku zhotovuji milimetrové otvory.
Zde již hotový spoj.
Ručičky jsou připraveny, můžeme osadit strojek do ciferníku. Zde bych rád (opět:) upozornil na jednu důležitou věc. Délka strojku (jeho osiček)a délka upevňovací matice kterou použijeme je závislá na tloušťce ciferníku. A také na tloušťce gumové podložky, která se vkládá mezi strojek a ciferník aby se strojek po dotažení pokud možno nepootočil a lépe zezadu na ciferník dosedl.
Na tyto hodiny kde je tloušťka ciferníku 3 mm jsem použil strojek s délkou ručiště 16 mm.
Matici 7 mm

V případě, že předěláváte plechové hodiny Pragotron, použijte matici 5 mm.
A gumovou podložku o síle 2 mm
Předpokládejme tedy, že máte správné délky všech dílů a dejme strojek do hodin.

Nejdřív vložte do otvoru matici...

(průměr díry by měl být 10 mm, v případě těchto hodin tomu tak je, tudíž není potřeba zvětšovat).
Pak z druhé strany gumovou podložku a na matici našroubujte strojek (dejte ho dozadu ať není vidět na ciferníku ;)
Zepředu pak matici utáhněte. Například šroubovákem, který vsunete do výřezu. Jestli se vám bude zdát, že to jde špatně, tak jste na správné cestě. Ono to jde hrozně blbě. Pořád jste přes závit a matice se naklání...

Při tom utahování také kontrolujte strojek na druhé straně hodin aby byl vodorovně a baterkou dolů. Ne, že by to bylo důležité, ale je to estetičtější.

Logo Pragotronu by správně mělo být pod ručištěm.
Nasadit hodinovou ručičku je brnkačka. Prostě ji tam natlačíte.
Nasadit minutovou ručičku už taková sranda není. Upevňuje se totiž pomocí matky (ta co je v seznamu materiálů pojmenována "matice minutové ručky"). On je na to asi nějaký přípravek, ale já ho nemám a tak používám přípravky na konci svých rukou. Když se tak dívám na tuhle fotku, divím se, že se mi to vůbec podaří ...

Dobré je použít zde lepidlo na závity, tím eliminujeme možné samovolné povolení matice.

Tu minutovku tam jde dát jen ve dvou polohách. Až ji přišroubujete, podržte ji a pootočte hodinovou ručičkou tak aby byly pod správným úhlem. Tu hodinovkou budete otáčet proti tření kterým drží na osičce, ale měla by to vydržet.
No a to je vlastně všechno. Zbývá sesadit hodiny dohromady a opatřit je baterkou.
Během psaní tohoto návodu jsem si uvědomil jak je těžké psát návod. A taky mi došlo jak často se rozčiluju na nějakým návodem, podle kterého nejsem schopen postupovat - a přitom to sám neumím ...

Předem se tedy omlouvám všem, kterým nebude z výše uvedených informací něco jasné a nabízím bezplatnou konzultaci.

Zprovoznit "tovární" hodiny pro "domácí" potřeby láká určitě spoustu lidí. Já se tu pokouším naznačit jak to udělat. Ale je mi jasné, že to není až taková sranda, pokud nemáte k dispozici přesně to co potřebujete.

Jakékoli připomínky a postřehy jsou vítany !!!